A short text to describe your forum

 
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Θέμα Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Ιαν 2017, 17:05

Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

16 Ιαν 2017, 00:34

Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?
 
nikos skotidis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Φεβ 2017, 15:10

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

21 Φεβ 2017, 20:52

Η εισαγωγή στα πανεπιστήμια πρέπει να γίνεται με βάση διάφορες εργασίες και δράσεις που κάνουν οι μαθητές. Τα 3 κριτίρια πρέπει να έιναι βαθμοί, βιογραφικό και εθελοντικές-κοινωνικές δράσεις.
 
Tasos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 16:50

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

11 Μαρ 2017, 16:56

nikos skotidis έγραψε:
Η εισαγωγή στα πανεπιστήμια πρέπει να γίνεται με βάση διάφορες εργασίες και δράσεις που κάνουν οι μαθητές. Τα 3 κριτίρια πρέπει να έιναι βαθμοί, βιογραφικό και εθελοντικές-κοινωνικές δράσεις.

Σωστό αυτό που λες, αλλά πρέπει να υπάρχει και κάποιου είδους εξέταση όπως έχουν στην Αμερική με τα SATs, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο πως στην Ελλάδα οι εργασίες θα γίνονται από εξωσχολικούς καθηγητές και όχι από τους μαθητές. Φυσικά, η ύλη δεν πρέπει να είναι όσο μεγάλη είναι στις Πανελλήνιες και δεν πρέπει να βασίζεται μόνο στην αποστήθιση. Όσον αφορά τους βαθμούς θα γίνονται σίγουρα δωροδοκίες από τους γονείς στους καθηγητές για επιπλέον βαθμολογία και δεν θα υπάρχει αντικειμενικότητα.
 
Άβαταρ μέλους
antonis.buras
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 19:06

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

11 Μαρ 2017, 19:09

Συμφωνώ με τον Τάσο, αλλά οι εθελοντικές-κοινωνικές δράσεις, αφενός πως μπορούν να βαθμολογηθούν και αφετέρου γιατί να είναι ένας από τους παράγοντες που καθορίζουν την ένταξη στο πανεπιστήμιο;
 
Άβαταρ μέλους
indiana.anaidni
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017, 15:58

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

12 Μαρ 2017, 16:03

Η εισαγωγη θα πρεπει να γινεται με βαση το μεσο ορο. Νομιζω οτι ειναι δικαιο να κρινονται οι μαθητες απο τη συνολικη τους εικονα μεσα στο σχολειο κι οχι απο ενα διαγωνισμα στο τελος της χρονιας. Ετσι και οι μαθητες θα μπορουν να εστιασουν στα μαθηματα του σχολειου και δε θα ειναι επικεντρωμενοι μονο στα μαθηματα που εξεταζονται πανελλαδικα.
 
Titos Saspendatos
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017, 21:31

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

12 Μαρ 2017, 22:11

Πάντως εάν θές την άποψή μου, σωστή η σκέψη σου, αλλά μπορεί να συνέβαινε και το ανάποδο, τότε δηλαδή να ήταν που θα γινόταν πανδαιμώνιο με τις βαθμολογίες στα λύκεια και να χρηματίζονταν πιο εύκολα οι καθηγητές για μια, δύο, τρείς ή τέσσερεις μονάδες παραπάνω! "Έ να μην περάσει κύριε φιλόλογε το κοριτσάκι μου στη νομική για μερικές μονάδες τώρα...και πιστέψτε με δεν θα χάσετε!" ή "Μα για το όνομα του Θεού τώρα κύριε βιολόγε, σιγά το μάθημα τώρα για να μην περάσει ο γιόκας μου στην ιατρική, εσείς θα επωφεληθείτε!". Είναι διφορούμενο βέβαια γιατί από την άλλη, το άγχος θα διασκορπιζόταν σε όλη την Γ' Λυκείου και θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό για την εικόνα του κάθε μαθητή. Δύσκολο να αποφασίσει κανείς πιο είναι το σωστότερο, ωστόσο ελπίζω να έχει βρεθεί μέχρι να πάω εγώ Γ' Λυκείου!
 
Φρατζεσκα Μ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μαρ 2017, 00:02

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

13 Μαρ 2017, 00:09

Να γράφουμε εξετάσεις κατευθείαν στο πανεπιστήμιο που θέλουμε να μπούμε
 
AnnaNmt
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Μαρ 2017, 00:02

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

13 Μαρ 2017, 00:15

Προσωπικά μιλώντας, το ιδανικό σενάριο θα ήταν όχι με κάποια τεράστια αλλαγή, όπως για παράδειγμα κατάργηση πανελληνίων, γιατί ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές, αυτό δε βλέπω να συμβαίνει. Αυτό που θα πρότεινα εγώ ομως είναι μία αναθεώρηση στον τρόπο με τον οποίο γίνονται οι εξετάσεις. Για παράδειγμα, εγώ θέλω να περάσω ψυχολογία και τα μαθήματα που χρειάζεται για να περάσω είναι Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά και Έκθεση. Εκ των οποίων τα δύο μαθήματα, τα Αρχαία και τα Λατινικα, θα μου ειναι παντελώς άχρηστα και πιστεύω πως ο μόνος λόγος που πρέπει να τα δώσω είναι πως απλα δεν είχαν σε τι μάθημα να μας εξετάσουν. Δε θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο ας πούμε να έδινα Κοινωνιολογία; Πιστεύω πως εκεί πρέπει να στοχεύσουμε, στα εξεταζόμενα μαθήματα και στην ύλη τους.
 
maria
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Μαρ 2017, 13:29

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

13 Μαρ 2017, 13:32

ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ
 
kutser
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μαρ 2017, 16:30

Re: Με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια?

13 Μαρ 2017, 17:19

κατα την αποψη μου θα πρεπει να συνεχιστουν οι πανελλινιεσ για την αντικημενικη κριση τον καθηγιτων λογο του οτι πολλες φορες οι καθηγιτεσ δεν κρινουν σωστα ενανμαθητη η ακομα επιρεαζονταιαπο τον χαρκτηρα του με θετικο η αρνητικο τροπο εξελιξης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες